Instagram Özelliklerini Nasıl Kullanmalısınız?

Instagram her geçen gün sistemsel olarak yenilenen ve gelişmeye devam eden canlı bir organizma gibi… Bir sabah kalktığımızda çok radikal bir kararla, “Bundan sonra bizim için önemli olan bu” diyebilirler ve biz onlar için önemli olan o özelliği asla kullanamıyor olabiliriz gibi geliyor.

Mesela Reels… Reels olmadan önce Instagram’da işler nasıl gidiyordu ve sonra neler değişti hayatınızda? Reels sizi zorladı mı yoksa aslında hayatınızı kolaylaştırdı mı? Reels satışlarınızı artırdı mı? Ya da motivasyonunuzu mu düşürdü?

Kaydırmalı Paylaşım

 

 1. En çok kaydedilen gönderilerdir. Kaydırmalı paylaşım aynı zamanda algoritmik olarak da oldukça değerlidir çünkü eğer ilgi çeken, değer katan bir gönderi ise takipçileriniz burada uzun zaman geçirir ve bu da sisteme şu mesajı verir: “Takipçiler burada uzun zaman geçirdiğine göre bu gönderi kaliteli bir içerik. O zaman biz bu gönderiyi daha fazla kişiye göstermeye çalışalım.” Ama tabii ki tek kriter bu değildir. Aynı zamanda etkileşimin de bol olması gerekir. Bunu da açıklama yazısında yoruma çeken ya da kaydetmeye çeken eylem cümleleri ile sağlamaya çalışırsınız.
 2. Kaydırmalı paylaşımlar detaylı bilgi içerir. Hem takipçilerinizi sıkmayan hem de onların zaman geçireceği bir gönderi yaratmak istiyorsanız kesinlikle kaydırmalı gönderi oluşturmalısınız.
 3. Nasıl yapılır anlatımını adım adım yapmak istiyorsanız da kaydırmalı paylaşımlar hayat kurtarabilir. Görsellerle ya da örneklerle destekleyerek nasıl yapılır gönderileri oldukça yüksek kaydet alabilir.

Reels

 

 1. Reels videolarınız eğlenceli içeriklerden oluşmalı çünkü burası aslında Instagram’ın TikTok’u gibi… Yani burada farklı, ilham veren, enerjik, eğlenceli içerikler oldukça yüksek etkileşim ve erişim alıyor.
 2. Erişiminizi artırmak istiyorsanız bol bol Reels çekerek bunu sağlayabilirsiniz.
 3. Reels’larınızda kısa bilgiler verebilirsiniz. Detayları ve can alıcı noktaları daha çok Reels’larda vererek erişimi ve etkileşimi de daha çok artırabilirsiniz.

Canlı Yayınlar

 

 1. Canlı yayınlar daha çok güven sağlamak içindir. güven bağını sıkı sıkı tutmak çok önemlidir ve canlı yayınlarla takipçileriniz sizi daha yakından tanıyabilirler, bu da aranızdaki güçlü bağın kurulması için hayati değer taşır.
 2. Canlı yayınların bir görevi de aslında daha çok bilgi vermektir. Bir canlı TV kanalını izler gibi orada takipçilerinize nişiniz hakkında daha fazla bilgi vermeniz, ürün ya da hizmetinizi tanıtmanız da yine bu özellik sayesinde mümkündür.

Öne Çıkarılanlar

 

 1. Burada hikayede paylaştığınız önemli bölümlere özellikle yer vermeyi unutmamalısınız. Bunlardan birisi kullanıcı yorumları... Hesabınıza giren ve sizin sattığınız ürün / hizmet ile ilgili karar vermeye çalışan herkesin ilk bakacağı yer kullanıcı yorumları olacaktır. Bunları önce hikayede paylaşmalı sonra da öne çıkarılanlara eklemelisiniz.
 2. İletişim bölümü de olmazsa olmazlardan olmalı. Ürün ya da hizmetiniz için hangi yollarla satın alım gerçekleştirebileceklerini de hikayede anlattıktan sonra öne çıkarılanlara eklemelisiniz.
 3. Tüyolar ve öneriler gibi ayrıntılar da öne çıkarılanlarınızda mutlaka olmalı. Çünkü size olan güven bağlarını bu alanlar sayesinde kuracaklar. Burada bilginiz ile onları etkileyeceksiniz ve her giren bu alanı ziyaret ederek hakkınızda daha fazla bilgi elde edebilecek.

Story(Hikaye)

 

 1. Bu alanda ürün / hizmet tanıtımınızı yapabilirsiniz. Bu tanıtımı yaparken öncelikle “hemen satın alın” demek yerine küçük bir giriş ile söze başlayabilirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş ürünlerinizden, ürünlerinizin farkından ve kullanıcının hayatında ne değiştirdiğini anlattıktan sonra satış için yönlendirme yapabilirsiniz.
 2. Motivasyon sohbetleri ya da motivasyon paylaşımları yapabilirsiniz. Özellikle gündemdeki sorunlarla ilgili motivasyonlar sizinle ortak paydada birleşmelerine yardım edecektir.
 3. Story’den niş alanınızla alakalı tüyo ya da öneriler de yapabilirsiniz. Hatta bunları yaparken test, anket, soru sor çıkartmalarını da kullanmalısınız. Böylece etkileşimi artırabilirsiniz.

 

💪🏼Her gün başka bir fikir üretmek,

💪🏼 Bir şeyler satmak ya da sadece üretmek için çabalamak,

💪🏼 Bu arada motivasyonunuzu da yüksek tutmaya çalışmak bazen yorucu oluyor, kabul etmek lazım.

Benim de kafamın karıştığı ve bir yerde tıklanıp sadece uzaklara baktığım oluyor. Ama baktığımız yeri de biz seçiyoruz ya hani; o sebeple tıkandığımızı hissettiğimiz zamanlarda size güzel fikirler sunabilecek bir yazı hazırlamak istedim. Zorlandığınız yerlerde benim eğitimlerimden de yararlanabilirsiniz. Bu konuda tüm bildiklerimi anlattığım kapsamlı Instagram eğitimim size çok destek olacaktır.

24 Kasım 2021
 /